WA State Championship


2019 WA Chess Championships

The 2019 WA Chess Championships is being played at Leeming Primary School from the 26th May to 7th July.



2019 WA Closed Chess Championship


2019 WA Closed Chess Championship - Cross Table

No.  Player ACF FIDE Title 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Place
1  Ferozkohi, Ihsan 2288 2177 1 2.0/3
2  Kurniawan, Stephanus 2462 2309 FM 0 0 0.5/3
3  Gong, Patrick 2410 2336 FM 0 1 1.5/3
4  Boyd, Tristan 2400 2299 FM 1 1 2.5/3
5  Hare, Tim 2130 2101 1 1 2.5/3
6  Hardegen, Kathryn 2005 1801 WFM 1 0 0 1.0/3
7  Elkington, Derek 2016 1936 1 0 0 1.0/3
8  Rodriguez Talavera, Juan 2171 1950 0 1 0 1.0/3


Round 1 Pairings (26/05)

Ihsan Ferozkohi Vs Juan Rodriguez Talavera 1-0
Stephanus Kurniawan Vs Derek Elkington 0-1
Patrick Gong Vs Kathryn Hardegen 0-1
Tristan Boyd Vs Tim Hare -

Round 1 PGN's


Round 2 Pairings (02/06)

Ihsan Ferozkohi Vs Stephanus Kurniawan -
Juan Rodriguez Talavera Vs Tim Hare 0-1
Kathryn Hardegen Vs Tristan Boyd 0-1
Derek Elkington Vs Patrick Gong 0-1

Round 2 PGN's


Round 3 Pairings (09/06)

Tristan Boyd Vs Derek Elkington 1-0
Tim Hare Vs Kathryn Hardegen 1-0
Stephanus Kurniawan Vs Juan Rodriguez Talavera 0-1
Patrick Gong Vs Ihsan Ferozkohi -

Round 3 PGN's


Round 4 Pairings (16/06)

Derek Elkington Vs Tim Hare
Ihsan Ferozkohi Vs Triustan Boyd
Stephanus Kurniawan Vs Patrick Gong
Juan Rodriguez Talavera Vs Kathryn Hardegen







2019 WA Reserves Chess Championship


Round 4 Pairings (16 June)


 1 McAteer,Ian           (3.0)   Vs   Andador,Dominador       (2.5)
 2 Janceski,Alex         (2.0)   Vs   Fu,Yihe (Rebo)          (2.5)
 3 Wolstencroft,Alan     (2.0)   Vs   Roebuck,Derek J         (2.0)
 4 Dagza,Ben             (2.0)   Vs   Tomic,Nedeljko          (2.0)
 5 Dharmapuri,Kundan     (2.0)   Vs   Gao,Oscar               (2.0)
 6 Gough,Dylan           (1.5)   Vs   Geronimo,Brent          (1.5)
 7 Premaratna,Malindu    (1.5)   Vs   Milovanovic,Stevica     (1.5)
 8 Hernandez Mendez,Iker (1.5)   Vs   Prunty,Jon              (1.5)
 9 Gupta,Aarnav          (1.0)   Vs   Doshi,Chirag            (1.0)
10 Hernandez Lugo,Hugo   (1.0)   Vs   Simonds,Marcus          (1.0)
11 Geronimo,Harry        (0.5)   Vs   Gale,Brian              (0.5)
12 Ong,Celine            (0.5)   Vs   Andrew,Christopher-Jack (0.5)
13 Razulov,Beksod        (0.0)   Vs   Gupta,Anoushka          (0.0)



Standings after Round 3


Pos  Pts  ID  NAME                         | Rtg  PRtg Fed |   DirE  Mwns  MBlk   Buc1   BucT   S-B  
----------------------------------------------------------------------------------------------------
  1  3.0   8     McAteer,Ian               | 1783 2442  WA |   0.0    3     2     4.0    4.5    4.50
  2  2.5   1     Andador,Dominador         | 1953 2010  WA |   0.0    2     1     3.5    4.0    3.00
  3  2.5   5     Fu,Yihe (Rebo)            | 1900 1667  WA |   0.0    2     1     3.0    4.5    3.75
  4  2.0  10     Wolstencroft,Alan         | 1748 1564  WA |   0.0    2     2     4.5    6.0    3.00  
  5  2.0   2     Janceski,Alex             | 1948 1455  WA |   0.0    2     2     4.5    5.0    2.00
  6  2.0  15     Dharmapuri,Kundan         | 1413 1712  WA |   0.0    2     2     2.5    3.0    1.00
  7  2.0  19     Gao,Oscar                 | 1355 1735  WA |   0.0    2     1     3.5    4.0    2.00
  8  2.0   7     Tomic,Nedeljko            | 1827 1031  WA |   0.0    2     1     2.0    2.5    1.00
  9  2.0   6     Dagza,Ben                 | 1828 1868  WA |   0.0    1     2     4.5    6.5    4.25
 10  2.0   3     Roebuck,Derek J           | 1922 1772 TAS |   0.0    1     1     4.0    5.5    3.75
 11  1.5  20     Milovanovic,Stevica       | 1318 1694  WA |   0.0    1     2     4.5    6.5    3.25 
 12  1.5  11     Premaratna,Malindu        | 1700 1292  WA |   0.0    1     2     4.5    5.0    1.50 
 13  1.5  18     Gough,Dylan               | 1384 1637  WA |   0.0    1     2     3.0    3.5    0.75
 14  1.5  23     Hernandez Mendez,Iker     |  630 1348  WA |   0.0    1     2     2.5    3.0    0.75
 15  1.5  14     Prunty,Jon                | 1481 1398  WA |   0.0    1     1     4.5    5.0    0.50
 16  1.5   4     Geronimo,Brent            | 1903 1574  WA |   0.0    1     1     4.0    4.5    0.50
 17  1.0  24     Gupta,Aarnav              |  595 1224  WA |   0.0    1     1     4.0    5.0    1.00
 18  1.0   9     Doshi,Chirag              | 1754 2200  WA |   0.0    1     0     3.5    4.0    0.50
 19  1.0  12     Simonds,Marcus            | 1683  854  WA |   0.0    0     1     4.5    4.5    0.00 
 20  1.0  26     Hernandez Lugo,Hugo       |    0  964  WA |   0.0    0     1     3.5    4.0    0.50
 21  0.5  21     Geronimo,Harry            | 1229  798  WA |   0.0    0     1     5.0    6.0    0.00
 22  0.5  13     Gale,Brian                | 1611 1309  WA |   0.0    0     1     4.0    5.5    0.75
 23  0.5  22     Ong,Celine                |  895  256  WA |   0.0    0     1     3.5    5.0    0.00
 24  0.5  16     Andrew,Christopher-Jack   | 1400 1033  WA |   0.0    0     1     3.0    4.5    0.75
 25  0.0  17     Razulov,Beksod            | 1400  991  WA |   0.0    0     1     4.0    6.0    0.00 
 26  0.0  25     Gupta,Anoushka            |  500    0  WA |   0.0    0     0     3.5    4.5    0.00



Cross Table after Round 3


Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3    |   DirE  Mwns  MBlk  Buc1  BucT  S-B  
------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 McAteer,Ian          1783      WA  3.0 | +B21  +B5   +W4    |   0.0    3     2    4.0   4.5   4.50 
  2 Andador,Dominador    1953      WA  2.5 | +W19  =B9   +W12   |   0.0    2     1    3.5   4.0   3.00 
  3 Fu,Yihe (Rebo)       1900      WA  2.5 | +W13  =B11  +W15   |   0.0    2     1    3.0   4.5   3.75 
  4 Wolstencroft,Alan    1748      WA  2.0 | +W14  +B16  -B1    |   0.0    2     2    4.5   6.0   3.00 
  5 Janceski,Alex        1948      WA  2.0 | +B22  -W1   +B17   |   0.0    2     2    4.5   5.0   2.00 
  6 Dharmapuri,Kundan    1413      WA  2.0 | -B10  +W21  +B22   |   0.0    2     2    2.5   3.0   1.00 
  7 Gao,Oscar            1355      WA  2.0 | -W9   +B19  +W11   |   0.0    2     1    3.5   4.0   2.00 
  8 Tomic,Nedeljko       1827      WA  2.0 | -W11  +B25  +W20   |   0.0    2     1    2.0   2.5   1.00 
  9 Dagza,Ben            1828      WA  2.0 | +B7   =W2   =B10   |   0.0    1     2    4.5   6.5   4.25 
 10 Roebuck,Derek J      1922     TAS  2.0 | +W6   =B12  =W9    |   0.0    1     1    4.0   5.5   3.75 
 11 Milovanovic,Stevica  1318      WA  1.5 | +B8   =W3   -B7    |   0.0    1     2    4.5   6.5   3.25 
 12 Premaratna,Malindu   1700      WA  1.5 | +B20  =W10  -B2    |   0.0    1     2    4.5   5.0   1.50 
 13 Gough,Dylan          1384      WA  1.5 | -B3   =W22  +B24   |   0.0    1     2    3.0   3.5   0.75 
 14 Hernandez Mendez,Ike  630      WA  1.5 | -B4   =W24  +B23   |   0.0    1     2    2.5   3.0   0.75 
 15 Prunty,Jon           1481      WA  1.5 | =BYE  +W23  -B3    |   0.0    1     1    4.5   5.0   0.50 
 16 Geronimo,Brent       1903      WA  1.5 | +B24  -W4   =BYE   |   0.0    1     1    4.0   4.5   0.50 
 17 Gupta,Aarnav          595      WA  1.0 |  --   +B26  -W5    |   0.0    1     1    4.0   5.0   1.00 
 18 Doshi,Chirag         1754      WA  1.0 |  --    --   +W25   |   0.0    1     0    3.5   4.0   0.50 
 19 Simonds,Marcus       1683      WA  1.0 | -B2   -W7   +BYE   |   0.0    0     1    4.5   4.5   0.00 
 20 Hernandez Lugo,Hugo     0      WA  1.0 | -W12  +BYE  -B8    |   0.0    0     1    3.5   4.0   0.50 
 21 Geronimo,Harry       1229      WA  0.5 | -W1   -B6   =BYE   |   0.0    0     1    5.0   6.0   0.00 
 22 Gale,Brian           1611      WA  0.5 | -W5   =B13  -W6    |   0.0    0     1    4.0   5.5   0.75 
 23 Ong,Celine            895      WA  0.5 | =BYE  -B15  -W14   |   0.0    0     1    3.5   5.0   0.00 
 24 Andrew,Christopher-J 1400      WA  0.5 | -W16  =B14  -W13   |   0.0    0     1    3.0   4.5   0.75 
 25 Razulov,Beksod       1400      WA  0.0 |  --   -W8   -B18   |   0.0    0     1    4.0   6.0   0.00 
 26 Gupta,Anoushka        500      WA  0.0 |  --   -W17  -BYE   |   0.0    0     0    3.5   4.5   0.00 



2019 Reserves Championship PGN's

Round 1 Round 2 Round 3



 

Previous State Champions

Previous State Reserves Champions