2020 WA Chess Championships

Held at Southern Suburbs Chess Club (Leeming Primary School) from the 19th July to the 30th August.


The final rounds of the WA Closed and WA Reserves Championships were played on Sunday 30th August.

My thanks go to all of you for playing and to everyone who contributed to the success of this year's Championships, especially:

w Leeming Primary School, for making their venue available for us to use at a generously discounted rate for the 7-week duration of the tournament;

w Chess Association of WA, for sponsoring the WA Chess Championships prize pool to the tune of approximately $1,000 each year;

w The dedicated parents, for bringing their children to the tournament and picking them up every week, and in many instances, having to wait long periods of time for games to finish;

w The many players who arrived early and stayed late each week to help set up and pack away chess equipment and furniture.

The tournaments have been submitted for FIDE and ACF rating. Four players in the WA Reserves Championship -- Luciano Basso, Virudhagiri Muruganandam, Iker Hernandez Mendez and Yonal De Vas -- will gain their first FIDE standard ratings from this tournament.

There will be a playoff tournament, for the WA Seniors Championship. These games will be held at Perth's three main senior clubs on weeknights, over the next few weeks.

Well done to all of the winners (playoffs pending). Perpetual trophies will be awarded at the CAWA Harris Interclub Competition, to be played on Sundays 13th and 20th September.

Report kindly provided by organiser Andrew Hardegen.


2020 WA Closed Chess Championship

2020 WA Chess Champion: FM Patrick Gong

2020 WA Women's Chess Champion: WFM Kathryn Hardegen (also 3rd place)

2020 WA Seniors' Chess Champion: There will be a double round-robin playoff between Craig Kinsman (3.5/7, Closed), Tim Hare (3.5/7, Closed) & Marcus Simonds (4.5/7, Reserves)


Cross Table

No.  Player ACF FIDE Title 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
1  Hardegen, Kathryn 2121 1908 WFM 1 1 0 = 1 = 0 4.0
2  O'Mahoney, Keegan 1946 1903 0 0 0 0 0 = 0 0.5
3  Ellis, David 2035 1910 0 1 0 = 0 0 0 1.5
4  Gong, Patrick 2399 2291 FM 1 1 1 1 1 1 = 6.5
5  Andador, Dominador 2086 1914 = 1 = 0 = 0 0 2.5
6  Hare, Tim 2160 2074 0 1 1 0 = = = 3.5
7  Kinsman, Craig 2017 1889 = = 1 0 1 = 0 3.5
8  Ferozkohi, Ihsan 2370 2232 1 1 1 = 1 = 1 6.0


Round 1 (19/07)

Kathryn Hardegen Vs Ihsan Ferozkohi 0-1
Keegan O'Mahoney Vs Craig Kinsman 1/2-1/2
David Ellis Vs Tim Hare 0-1
Patrick Gong Vs Dominador Andador 1-0

Round 1 PGN's


Round 2 (26/07)

Kathryn Hardegen Vs Keegan O'Mahoney 1-0
Ihsan Ferozkohi Vs Dominador Andador 1-0
Tim Hare Vs Patrick Gong 0-1
Craig Kinsman Vs David Ellis 1-0

Round 2 PGN's


Round 3 (02/08)

Patrick Gong Vs Craig Kinsman 1-0
Dominador Andador Vs Tim Hare 1/2-1/2
Keegan O'Mahoney Vs Ihsan Ferozkohi 0-1
David Ellis Vs Kathryn Hardegen 0-1

Round 3 PGN's


Round 4 (09/08)

Craig Kinsman Vs Dominador Andador 1-0
Kathryn Hardegen Vs Patrick Gong 0-1
Keegan O'Mahoney Vs David Ellis 0-1
Ihsan Ferozkohi Vs Tim Hare 1/2-1/2

Round 4 PGN's


Round 5 (16/08)

Ihsan Ferozkohi Vs David Ellis 1-0 (*)
Patrick Gong Vs Keegan O'Mahoney 1-0
Dominador Andador Vs Kathryn Hardegen 1/2-1/2
Tim Hare Vs Craig Kinsman 1/2-1/2
(*) Note: Wrong colours played but result stands
Round 5 PGN's


Round 6 (23/08)

David Ellis Vs Patrick Gong 0-1
Ihsan Ferozkohi Vs Craig Kinsman 1-0
Kathryn Hardegen Vs Tim Hare 1-0
Keegan O'Mahoney Vs Dominador Andador 0-1

Round 6 PGN's


Round 7 (30/08)

Tim Hare Vs Keegan O'Mahoney 1-0
Craig Kinsman Vs Kathryn Hardegen 1/2-1/2
Dominador Andador Vs David Ellis 1/2-1/2
Patrick Gong Vs Ihsan Ferozkohi 1/2-1/2

Round 7 PGN's




2020 WA Reserves Chess Championship


2020 WA Reserves Chess Champion: Yihe (Rebo) Fu (6.0/7)

Equal 2nd: Saminda De Vas, Derek Elkington & Oscar Gao (5.0/7)

Junior Prize: Oscar Gao (5.0/7)

Equal 1st (1500-1700 ACF): Marcus Simonds & Derek Roebuck (4.5/7)

Equal 1st (Under 1500 ACF): Christopher-Jack Andrew & Iker Hernandez Mendez (4.0/7)



Final Standings


 Pos Pts  ID  NAME                      |  Rtg PRtg Fed | Buc1  BucT 
 -------------------------------------------------------------------
  1  6.0   3  Fu,Yihe (Rebo)            | 1896 1933  WA | 25.5  28.0
  2  5.0   4  De Vas,Saminda            | 1828 1851  WA | 27.0  30.5
  3  5.0   2  Elkington,Derek           | 1929 1915  WA | 25.5  28.5
  4  5.0   7  Gao,Oscar                 | 1721 1625  WA | 20.0  21.5
  5  4.5  11  Simonds,Marcus            | 1627 1875  WA | 27.0  30.5
  6  4.5   9  Roebuck,Derek J           | 1661 1561  WA | 25.5  27.5
  7  4.0  17  Andrew,Christopher-Jack   | 1381 1639  WA | 22.5  25.0
  8  4.0   6  Tomic,Nedeljko            | 1748 1359  WA | 22.0  23.0
  9  4.0  20  Hernandez Mendez,Iker     |  968 1550  WA | 21.5  23.5
 10  3.5  10  Gough,Dylan               | 1648 1569  WA | 26.5  27.5
 11  3.5   8  Gunawan,Tjermin           | 1695 1567  WA | 22.5  24.5
 12  3.5  15  Milovanovic,Stevica       | 1439 1404  WA | 18.0  19.0
 13  3.0   1  Saroha,Chirag         (W) | 1934 1953  WA | 27.0  30.0
 14  3.0  12  Sheridan,Wallace          | 1588 1519  WA | 24.0  26.0
 15  3.0   5  McAteer,Ian               | 1773 1337  WA | 23.0  24.5
 16  3.0  13  Rasulov,Bekzod            | 1562 1252  WA | 21.5  22.5
 17  3.0  16  Howard,Mark               | 1405 1209  WA | 19.5  20.5
 18  2.5  19  Muruganandam,Virudhagiri  | 1200 1286  WA | 20.5  22.0
 19  2.5  14  Octaviano,Joel            | 1520 1261  WA | 20.5  22.0
 20  2.5  22  De Vas,Yonal              |  586 1361  WA | 19.5  21.0
 21  2.0  18  Basso,Luciano             | 1342 1134  WA | 19.0  20.5
 22  1.5  21  Tran,Henry                |  600  760  WA | 19.0  20.5


Cross Table


 Pos NAME                      Rtg  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  | Buc1  BucT 
 ---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Fu,Yihe (Rebo)           1896   WA  6.0 | +W19  +B17  =W3   +B5   +BYE  +W10  =B2  | 25.5  28.0
  2  De Vas,Saminda           1828   WA  5.0 | +B12  +W7   -B13  =W10  +W3   +B5   =W1  | 27.0  30.5
  3  Elkington,Derek          1929   WA  5.0 | +B16  +W10  =B1   +W13  -B2   +W15  =B6  | 25.5  28.5
  4  Gao,Oscar                1721   WA  5.0 | +W21  +B20  -B5   =W15  =W6   +B14  +W11 | 20.0  21.5
  5  Simonds,Marcus           1627   WA  4.5 | =BYE  +B6   +W4   -W1   +B8   -W2   +B10 | 27.0  30.5
  6  Roebuck,Derek J          1661   WA  4.5 | =BYE  -W5   +B9   +W18  =B4   +BYE  =W3  | 25.5  27.5
  7  Andrew,Christopher-Jack  1381   WA  4.0 | +W8   -B2   =W11  =B14  =W19  =B9   +B15 | 22.5  25.0
  8  Tomic,Nedeljko           1748   WA  4.0 | -B7   +W9   -B16  +W12  -W5   +B22  +W14 | 22.0  23.0
  9  Hernandez Mendez,Iker     968   WA  4.0 | =BYE  -B8   -W6   +B17  +W18  =W7   +B16 | 21.5  23.5
 10  Gough,Dylan              1648   WA  3.5 | +W22  -B3   +W17  =B2   +W11  -B1   -W5  | 26.5  27.5
 11  Gunawan,Tjermin          1695   WA  3.5 | +B18  -W13  =B7   +W16  -B10  +W19  -B4  | 22.5  24.5
 12  Milovanovic,Stevica      1439   WA  3.5 | -W2   -B14  +W22  -B8   =W21  +B18  +B19 | 18.0  19.0
 13  Saroha,Chirag    (W)     1934   WA  3.0 | +W14  +B11  +W2   -B3   -BYE  -BYE   --  | 27.0  30.0
 14  Sheridan,Wallace         1588   WA  3.0 | -B13  +W12  =B18  =W7   +B16  -W4   -B8  | 24.0  26.0
 15  McAteer,Ian              1773   WA  3.0 | -W17  +B21  +W20  =B4   =BYE  -B3   -W7  | 23.0  24.5
 16  Rasulov,Bekzod           1562   WA  3.0 | -W3   +B22  +W8   -B11  -W14  +B20  -W9  | 21.5  22.5
 17  Howard,Mark              1405   WA  3.0 | +B15  -W1   -B10  -W9   -B20  +W21  +B22 | 19.5  20.5
 18  Muruganandam,Virudhagiri 1200   WA  2.5 | -W11  +B19  =W14  -B6   -B9   -W12  +BYE | 20.5  22.0
 19  Octaviano,Joel           1520   WA  2.5 | -B1   -W18  +B21  +W20  =B7   -B11  -W12 | 20.5  22.0
 20  De Vas,Yonal              586   WA  2.5 | +BYE  -W4   -B15  -B19  +W17  -W16  =B21 | 19.5  21.0
 21  Basso,Luciano            1342   WA  2.0 | -B4   -W15  -W19  +BYE  =B12  -B17  =W20 | 19.0  20.5
 22  Tran,Henry                600   WA  1.5 | -B10  -W16  -B12  =BYE  +BYE  -W8   -W17 | 19.0  20.5


2020 Reserves Championship PGN's

Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 Round 7