2022 State Junior Championships

2022 State Juniors
Trophy Winners 2022 State Junior Championships
(More photos at end of report)


The 2022 WA Junior State Chess Championships was held over four days from Monday, 4th July to Thursday, 7th July at the Sadler Centre, Corpus Christi College. There was a total of 143 entrants for the eight different tournaments.

The venue was an excellent one with the different tournaments held in different rooms with a glass partition separating spectators from the players. The large number of Blitz players needed two rooms to accommodate all the players.


Congratulations to all the new WA Junior Chess Champions!

Under 18 Open:Yihe Fu (Rebo) - 2022 WA Junior Chess Champion
Under 18 Girls:Celine Ong - 2022 WA Girl's Chess Champion
Under 16 Open:Rui Gen Teh
Under 16 Girls:Jiania Li
Under 14 Open:Aaranav Gupta
Under 14 Girls:Paula Gruber
Under 12 Open:Eric Deng
Under 12 Girls:Nithuli Liyange
Under 10 Open:Eric Deng
Under 10 Girls:Senudi De Vas
Under 8 Open:Kaviru Perera
Under 8 Girls:Senudi De Vas



Rising Stars Under 10s

There were 10 entrants to this new addition to the State Junior Championships. All entrants had to have an ACF rating of less than 500. The tournament was convincingly won by Lennon Kerr with a perfect score of 9 from 9. Second with 7 from 9 was Dhruv Sanjay and third with the same score but a lower Buchholz was Nathan To.


 Pos  N NAME                   Elo   T  Fed  Pts  |   1    2    3    4    5    6    7    8    9    10  
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  1   1  Hou,Dylan               0      WA   2.0  |   *    1    0    0    0   1/2   0   1/2   0    0  
  2   2  Smit,Merize             0      WA   2.5  |   0    *    0    1    0    0    0    1   1/2   0  
  3   3  To,Nathan             301      WA   7.0  |   1    1    *    1    0    1    1    1    1    0  
  4   4  Chu,Gia Han             0      WA   1.0  |   1    0    0    *    0    0    0    0    0    0  
  5   5  Sanjay,Dhruv            0      WA   7.0  |   1    1    1    1    *    0    1    1    1    0  
  6   6  Gunawardena,Jineth    100      WA   5.5  |  1/2   1    0    1    1    *    1    1    0    0  
  7   7  Dhilipkumar,Yojit       0      WA   4.0  |   1    1    0    1    0    0    *    1    0    0  
  8   8  Varakina,Veronika       0      WA   1.5  |  1/2   0    0    1    0    0    0    *    0    0  
  9   9  Deng,Amy                0      WA   5.5  |   1   1/2   0    1    0    1    1    1    *    0  
 10  10  Kerr,Lennon             0      WA   9.0  |   1    1    1    1    1    1    1    1    1    *  


Rising Stars Under 12s

9 players took part in this new styled tournament. As for the Rising stars Under 10s only players with an ACF rating of less than 500 could compete in this event. It was closely contested with only a half point separating the top four players. The winner was Aditi Patil with 6.5, Second was Benjamin Pyvis with 6 and third was Griffin Walker with 5.5.


 Pos  N NAME                   Elo   T  Fed  Pts  |   1    2    3    4    5    6    7    8    9   
 ----------------------------------------------------------------------------------------------
  1   1  Patil,Aditi           334      WA   6.5  |   *    1    1   1/2   1    0    1    1    1  
  2   3  Pyvis,Benjamin          0      WA   6.0  |   0    *    0    1    1    1    1    1    1  
  3   2  Walker,Griffin          0      WA   5.5  |   0    1    *   1/2   0    1    1    1    1  
  4   7  Calo,Sebastian          0      WA   5.0  |  1/2   0   1/2   *    1    1    1    0    1  
  5   9  Batay,Faruk             0      WA   4.0  |   0    0    1    0    *    1    0    1    1  
  6   5  Mulasikwanda,Sepo       0      WA   4.0  |   1    0    0    0    0    *    1    1    1  
  7   4  Zhang,Aaron             0      WA   3.0  |   0    0    0    0    1    0    *    1    1  
  8   6  Chan,King yat Bill      0      WA   2.0  |   0    0    0    1    0    0    0    *    1  
  9   8  Yu,Aiden                0      WA   0.0  |   0    0    0    0    0    0    0    0    *  


Under 8

The under 8s tournament had 14 entrants. It developed into a two-horse race between and Senudi De Vas and Kaviru Perera. Senudi lost to Thomas Yuen and Kaviru lost to Senudi. Both Kaviru and Senudi ended up with 8 from 9. Kaviru won the playoff with Senudi. Three players achieved 6 from 9, Felix Watkins, Aaron Tun and Jeremy Li. Felix had the better Buchholz score and gained third place. Aaron and Jeremy had to settle for merit awards along with Thomas Yuen who got 5 from 9. Senudi won the Best Girl trophy. Special mention to Tyson Carr just turned 5 who beat two much older opponents.


 Pos NAME                           Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9   |  Buc1  BucT  
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  1  Perera,Kaviru                   286      WA  8.0 | +W9   +B4   +W7   +W2   +B3   +B5   -W6   +B11  +W8   |  43.5  47.0 
  2  De Vas,Senudi                   689      WA  8.0 | +W11  +B6   +W3   -B1   +W5   +B4   +W7   +B8   +B12  |  43.0  45.0 
  3  Watkins,Felix                   432      WA  6.0 | +B14  +W5   -B2   +W8   -W1   +B6   +W9   -B4   +W7   |  45.5  45.5 
  4  Tun,Aaron                         0      WA  6.0 | +B8   -W1   -B5   +B12  +W13  -W2   +B10  +W3   +B11  |  41.5  43.5 
  5  Li,Jeremy                       100      WA  6.0 | +W12  -B3   +W4   +B10  -B2   -W1   +W14  +B6   +W13  |  41.0  41.0 
  6  Yuen,Thomas                     276      WA  5.0 | +B10  -W2   -B8   +B11  +W7   -W3   +B1   -W5   +W14  |  44.0  44.0 
  7  Selvaraj,Dev Aakash               0      WA  4.5 | +W13  =B11  -B1   +W9   -B6   +W10  -B2   +W12  -B3   |  40.5  42.5 
  8  Carvin,Leo                        0      WA  4.0 | -W4   +B9   +W6   -B3   -W10  +B14  +W13  -W2   -B1   |  43.0  43.0 
  9  Kang,Kevin                        0      WA  4.0 | -B1   -W8   +B14  -B7   +W12  +W11  -B3   -B13  +W10  |  34.0  34.0 
 10  Liu,Jonathan                      0      WA  4.0 | -W6   +B13  +W12  -W5   +B8   -B7   -W4   +B14  -B9   |  33.5  33.5 
 11  Chu,Minh Huy                      0      WA  3.5 | -B2   =W7   +B13  -W6   +W14  -B9   +B12  -W1   -W4   |  39.5  39.5 
 12  Naumov,Mark                       0      WA  2.0 | -B5   +W14  -B10  -W4   -B9   +B13  -W11  -B7   -W2   |  38.0  38.0 
 13  Carr,Tyson                        0      WA  2.0 | -B7   -W10  -W11  +B14  -B4   -W12  -B8   +W9   -B5   |  34.0  34.0 
 14  Isakova,Ekaterina                 0      WA  0.0 | -W3   -B12  -W9   -W13  -B11  -W8   -B5   -W10  -B6   |  34.5  36.5 


Under 10

There were 19 entrants for the under 10s tournament. This tournament developed into a contest between Eric Deng and Senudi De Vas. They drew their individual games and beat all their other opponents, thus ending up both with 8.5 from 9. The playoff was somewhat tense but Eric prevailed and Senudi had to settle for second place and the Best Girl award. Avan Chung was third with 7 from 9 and Charis Ong was the Second Best girl with 6 from 9. Samantha Walker was the third Best Girl. Ezra Levine, Yonatan Kitay, Leo Gong, Jineth Gunawardena and Ishaan Sudheesh all received Merit awards.

Click here for PGN's of the top two Under 10 games on the DGT boards.


 Pos NAME                           Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9   |  Buc1  BucT  
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  1  Deng,Eric                      1229      WA  8.5 | +W3   +B8   +W6   +B4   =W2   +B5   +W7   +B12  +W10  |  45.5  49.0 
  2  De Vas,Senudi                   689      WA  8.5 | +W19  +B14  +W11  +B6   =B1   +W4   +W3   +B13  +W5   |  42.5  43.0 
  3  Chung,Avan                      331      WA  7.0 | -B1   +B5   +W17  +W15  +B11  +W10  -B2   +W4   +B7   |  43.5  46.0 
  4  Ong,Charis                      439      WA  6.0 | +W15  +B17  +W7   -W1   +B10  -B2   +W6   -B3   +W12  |  45.0  47.5 
  5  Levine,Ezra                     749      WA  5.0 | -B8   -W3   +B9   +W13  +B14  -W1   +B15  +W11  -B2   |  44.5  48.0 
  6  Kitay,Yonatan                   577      WA  5.0 | +W18  +B10  -B1   -W2   +B15  -W8   -B4   +W16  +B14  |  42.5  45.0 
  7  Gong,Leo                        597      WA  5.0 | -B14  +W19  -B4   +W16  +B8   +W11  -B1   +W9   -W3   |  42.0  42.5 
  8  Gunawardena,Jineth              100      WA  5.0 | +W5   -W1   +B16  -B10  -W7   +B6   -W9   +B18  +W13  |  38.5  41.0 
  9  Sudheesh,Ishaan                   0      WA  5.0 | -W11  -B12  -W5   +B17  +BYE  +W18  +B8   -B7   +W19  |  30.5  31.0 
 10  Walker,Samantha                   0      WA  4.0 | +B13  -W6   +B19  +W8   -W4   -B3   -W12  +BYE  -B1   |  42.5  43.0 
 11  Kalloor,Abner                   389      WA  4.0 | +B9   +W16  -B2   +W14  -W3   -B7   -W13  -B5   +BYE  |  41.0  44.0 
 12  Ashok,Akash                     527      WA  4.0 | -B16  +W9   -B15  +W18  -B13  +W14  +B10  -W1   -B4   |  37.0  39.5 
 13  King,Gavrie Merson              352      WA  4.0 | -W10  +B18  -W14  -B5   +W12  +BYE  +B11  -W2   -B8   |  37.0  39.5 
 14  Chong,Emma                        0      WA  4.0 | +W7   -W2   +B13  -B11  -W5   -B12  +W17  +B19  -W6   |  37.0  37.5 
 15  Sanjay,Dhruv                      0      WA  4.0 | -B4   +BYE  +W12  -B3   -W6   +B16  -W5   -B17  +W18  |  36.5  39.0 
 16  Mudalige,Esandu                   0      WA  4.0 | +W12  -B11  -W8   -B7   +B19  -W15  +BYE  -B6   +W17  |  31.5  32.0 
 17  Wei,Kevin                         0      WA  3.0 | +BYE  -W4   -B3   -W9   -B18  +W19  -B14  +W15  -B16  |  35.0  35.5 
 18  Dhilipkumar,Yojit                 0      WA  3.0 | -B6   -W13  +BYE  -B12  +W17  -B9   +W19  -W8   -B15  |  31.0  31.5 
 19  Chen,Sam                          0      WA  1.0 | -B2   -B7   -W10  +BYE  -W16  -B17  -B18  -W14  -B9   |  34.0  36.5 


Under 12

The under 12s tournament had 29 entrants; a very strong group with 6 players rated over 1200. Two players, Issa Majidi and Eric Deng forged ahead of the rest both finishing with 8 from 9. In the playoff Eric beat Issa. Third was Liam Raptis with 6.5. Nithuli Liyange won the Best Girl Award, Kobe Wu was second best Girl and Charis Ong the third best Girl. With such a strong field it was appropriate to recognise the following with a Merit Award: Eamon Harris, Anthony Nguyen, Timothy Kaempf, Dominic Davoll, Ezra Levine, Yonal De Vas, Sebastian Walker and Leo Gong.

Click here for PGN's of the top two Under 12 games on the DGT boards.


 Pos NAME                           Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9   |  Buc1  BucT  
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  1  Majidi,Issa                    1234      WA  8.0 | +W12  +B11  +W10  +B2   =W3   =B5   +B7   +W4   +B9   |  46.5  51.5 
  2  Deng,Eric                      1229      WA  8.0 | +B15  +W14  +B4   -W1   +B6   +B3   +W5   +W7   +B8   |  46.5  50.5 
  3  Raptis,Liam                    1255      WA  6.5 | +B22  +W9   =B5   +W4   =B1   -W2   +B8   +W14  =B6   |  47.5  50.5 
  4  Harris,Eamon                   1285      WA  6.0 | +W16  +B8   -W2   -B3   +W17  +B13  +W6   -B1   +W5   |  48.0  52.5 
  5  Nguyen,Anthony                 1212      WA  5.5 | +W20  +B13  =W3   =B10  +W8   =W1   -B2   +W11  -B4   |  48.5  52.5 
  6  Kaempf,Timothy                  909      WA  5.5 | +W17  +B21  -W8   +B13  -W2   +B11  -B4   +W19  =W3   |  44.0  48.0 
  7  Liyanage,Nithuli                899      WA  5.5 | =B24  -W19  +B25  +W15  +B9   +B10  -W1   -B2   +W16  |  42.0  44.0 
  8  Davoll,Dominic                  694      WA  5.0 | +B25  -W4   +B6   +W19  -B5   +W9   -W3   +B10  -W2   |  45.5  47.5 
  9  Levine,Ezra                     749      WA  5.0 | +W26  -B3   +W17  +B23  -W7   -B8   +W12  +B13  -W1   |  43.0  46.5 
 10  De Vas,Yonal                   1203      WA  5.0 | +B18  +W27  -B1   =W5   +B16  -W7   =B11  -W8   +B14  |  42.0  43.5 
 11  Wu,Kobe                         672      WA  5.0 | +B29  -W1   =B15  +W12  +B14  -W6   =W10  -B5   +W21  |  41.5  45.0 
 12  Walker,Sebastian                487      WA  5.0 | -B1   =W25  +B22  -B11  +W15  +W21  -B9   =W20  +B19  |  37.0  39.0 
 13  Gong,Leo                        597      WA  5.0 | +B28  -W5   +B29  -W6   +B26  -W4   +B22  -W9   +B20  |  36.0  37.5 
 14  Majidi,Nizam                    688      WA  4.5 | +W23  -B2   +W21  =B16  -W11  +W19  +B20  -B3   -W10  |  41.0  44.5 
 15  Ong,Charis                      439      WA  4.5 | -W2   +B26  =W11  -B7   -B12  +F29  =W21  +B23  =W17  |  39.0  42.0 
 16  Ashok,Akash                     527      WA  4.5 | -B4   +W24  +B27  =W14  -W10  -B20  +B18  +W22  -B7   |  35.5  37.0 
 17  Chung,Avan                      331      WA  4.5 | -B6   +W22  -B9   +W29  -B4   +W24  -B19  +W28  =B15  |  34.5  36.0 
 18  Hou,Olivia                      353      WA  4.5 | -W10  -B23  -W20  =W24  +B27  +B25  -W16  +BYE  +B28  |  27.0  28.5 
 19  Richards,Huw                    630      WA  4.0 | -W21  +B7   +W28  -B8   +W23  -B14  +W17  -B6   -W12  |  37.5  39.0 
 20  Katru,Aarnav                    428      WA  4.0 | -B5   -W29  +B18  +W27  =B21  +W16  -W14  =B12  -W13  |  36.0  37.5 
 21  Smit,Mia                          0      WA  4.0 | +B19  -W6   -B14  +W25  =W20  -B12  =B15  +W24  -B11  |  35.5  37.5 
 22  Smith,Ben                       510      WA  4.0 | -W3   -B17  -W12  +BYE  +F29  +B23  -W13  -B16  +B27  |  34.5  36.0 
 23  Beltran,Alexander                 0      WA  4.0 | -B14  +W18  +B24  -W9   -B19  -W22  +B27  -W15  +BYE  |  31.0  32.5 
 24  You,Kaixuan                     232      WA  4.0 | =W7   -B16  -W23  =B18  +W28  -B17  +BYE  -B21  +W25  |  31.0  32.5 
 25  Bandara,Chenuthi                  0      WA  2.5 | -W8   =B12  -W7   -B21  +BYE  -W18  -B28  +W27  -B24  |  31.0  32.5 
 26  Selvaraj,Dev Darsh         (W)  121      WA  2.0 | -B9   -W15  +BYE  +B28  -W13   --    --    --    --   |  32.0  33.5 
 27  Yan,Xuerui                        0      WA  2.0 | +BYE  -B10  -W16  -B20  -W18  +B28  -W23  -B25  -W22  |  30.0  31.5 
 28  Walker,Samantha                   0      WA  2.0 | -W13  +BYE  -B19  -W26  -B24  -W27  +W25  -B17  -W18  |  30.0  31.5 
 29  Correia-Gnavi,Thomas       (W)    0      WA  1.0 | -W11  +B20  -W13  -B17  -F22  -F15   --    --    --   |  31.5  33.5 


Under 14

This tournament had 14 contestants. After 5 rounds there were two leaders Aarnav Gupta and Paula Gruber, closely followed by Aaron Levine and Barath Harirajesh on 3.5. In the last two rounds Aarnav beat Aaron and Lucas Lee, whereas Paula beat Manunithish Dhilipkumar but lost to Thomas He. This meant Aarnav won the Under 14s title and Paula had to settle for third place and the Best Girl award. Barath had a strong finish winning his last two games and came second. Aaron was fourth and Thomas Harirajesh on 4 points was fifth. Newcomer Yasmina Cavosie-Pletsch (Second Girl) played well and was close to finishing in the top group.


 Pos NAME                           Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7   |  Buc1  BucT  
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  1  Gupta,Aarnav                   1222      WA  6.0 | +W8   +B5   +W3   +B6   -W2   +B4   +W7   |  25.5  28.5 
  2  Harirajesh,Barath                 0      WA  5.5 | +B9   -W3   +B10  =W5   +B1   +W7   +B6   |  24.5  27.0 
  3  Gruber,Paula                      0      WA  5.0 | +W11  +B2   -B1   +W4   +W6   +B8   -B5   |  26.5  28.5 
  4  Levine,Aaron                      0      WA  4.5 | =W6   +B7   +W8   -B3   +W9   -W1   +B12  |  23.5  23.5 
  5  He,Thomas                         0      WA  4.0 | +B12  -W1   -B11  =B2   =W10  +B9   +W3   |  24.0  24.0 
  6  Cavosie-Pletsch,Yasmina           0      WA  3.5 | =B4   +W10  +B9   -W1   -B3   +W11  -W2   |  26.5  28.5 
  7  Lee,Lucas                         0      WA  3.0 | -B10  -W4   +B12  +W11  +W8   -B2   -B1   |  23.5  23.5 
  8  Dhilipkumar,Manunithish           0      WA  3.0 | -B1   +W12  -B4   +W10  -B7   -W3   +B11  |  23.0  23.0 
  9  Oliveiro,Rayden                   0      WA  3.0 | -W2   +B11  -W6   +B12  -B4   -W5   +W10  |  22.0  22.0 
 10  Richards,Jamie                  274      WA  2.5 | +W7   -B6   -W2   -B8   =B5   +W12  -B9   |  22.0  22.0 
 11  Ashok,Anish                       0      WA  2.0 | -B3   -W9   +W5   -B7   +W12  -B6   -W8   |  21.5  21.5 
 12  Morisetty,Tejas                   0      WA  0.0 | -W5   -B8   -W7   -W9   -B11  -B10  -W4   |  20.0  22.0 
 13  Jin,Haoyang                (W)    0      WA  0.0 |  --    --    --    --    --    --    --   |  16.5  17.5 


Open Division - under 16s and under 18s

The Open division (a combined Under 16 and under 18 group) consisted of 18 players. Yihe Fu (Rebo) dominated this event and was heading for a perfect score until he drew in the last round with Shannon Koh. Rui Gen Teh was the Under 16 winner and Shannon came second in the under 18. Third in the Under 18 was Jayden Singh. The Best Girl was Celine Ong and Jiani Li won the Under 16 Girl title. Angus was second in the Under 16 and Ning Xiao Zhou was third.


 Pos NAME                           Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7   |  Buc1  BucT  
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  1  Fu,Yihe (Rebo)                 2287      WA  6.5 | +W12  +B11  +B5   +W2   +B4   +W10  =B3   |  25.0  27.5 
  2  Teh,Rui Gen                    1805      WA  5.5 | +B17  +W13  +B4   -B1   =W3   +B6   +W10  |  25.5  27.5 
  3  Koh,Shannon                    1800      WA  4.5 | +B9   -W5   +W6   +B11  =B2   =W4   =W1   |  28.5  31.5 
  4  Singh,Jayden                      0      WA  4.5 | +W15  +B14  -W2   +B5   -W1   =B3   +W11  |  26.0  28.5 
  5  Chen,Angus                     1609      WA  4.0 | +B16  +B3   -W1   -W4   +B13  =BYE  =W7   |  26.0  28.5 
  6  Chinbat,Chinguun                  0      WA  4.0 | =B10  +W17  -B3   +W7   +B9   -W2   =B8   |  25.5  27.5 
  7  Xiao Zhou,Ning                    0      WA  4.0 | -W14  +W10  =B8   -B6   +W12  +B11  =B5   |  21.0  23.5 
  8  El-Fayoumi,Adam                   0      WA  4.0 | -W11  +B12  =W7   +W13  -B10  +B14  =W6   |  19.5  22.0 
  9  Chinbat,Chintushig                0      WA  4.0 | -W3   +B18  -W11  +B15  -W6   +W17  +B13  |  18.5  19.5 
 10  Ong,Celine                     1738      WA  3.5 | =W6   -B7   +W15  +B14  +W8   -B1   -B2   |  26.5  29.0 
 11  Pimenov,Alex                   1784      WA  3.0 | +B8   -W1   +B9   -W3   +B17  -W7   -B4   |  27.5  29.5 
 12  Li,Jiani                        951      WA  3.0 | -B1   -W8   +B16  -W17  -B7   +B15  +F18  |  21.5  23.5 
 13  Gupta,Anoushka                  881      WA  2.5 | +W18  -B2   =W14  -B8   -W5   +B16  -W9   |  22.5  23.5 
 14  Wang,Michael                      0      WA  2.5 | +B7   -W4   =B13  -W10  +B16  -W8   -B15  |  21.0  23.5 
 15  Chong,Seth                        0      WA  2.5 | -B4   =W16  -B10  -W9   +B18  -W12  +W14  |  19.5  20.5 
 16  Oliver,Justin                     0      WA  2.5 | -W5   =B15  -W12  +B18  -W14  -W13  +B17  |  16.0  17.0 
 17  Bhetwal,Samriddha                 0      WA  2.0 | -W2   -B6   +W18  +B12  -W11  -B9   -W16  |  21.5  22.5 
 18  Imran,Harris                      0      WA  1.0 | -B13  -W9   -B17  -W16  -W15  +BYE  -F12  |  15.5  16.0 


Blitz Championship

The Blitz Championships had 52 players ranging in age from 18 to 6. The winner was Yihe Fu (Rebo) with 10.5 from 11. Second with 9.5 points was the Under 16 winner Rui Gen Teh. Celine Ong was the Best Girl with 7.5. Other title winners were: Oscar Gao (Under 14), Paula Gruber (Best Girl Under 14), Yonal De Vas (Under 12), Kobe Wu (Best Girl Under 12), Eric Deng (Under 10), Senudi De Vas (Best Girl Under 10) and Felix Watkins (under 8).

Click here for PGN's of the top two Blitz games on the DGT boards.


 Pos NAME                           Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9    10    11   |  Buc1  BucT  
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  1  Fu,Yihe (Rebo)                 2408      WA 10.5 | +B32  +W7   +B6   =W2   +B12  +W4   +B3   +W19  +B8   +W15  +B9   |  73.0  78.0 
  2  Teh,Rui Gen                    1722      WA  9.5 | +W30  +B26  +W16  =B1   +W3   +B8   +W7   +W6   -B4   +B5   +W14  |  73.5  78.5 
  3  Chinbat, Chintushig               0      WA  8.5 | +W20  +W11  +B13  +W4   -B2   +B16  -W1   =B14  +W29  +B17  +W6   |  73.0  78.0 
  4  Gao,Oscar                      1833      WA  8.0 | +W29  +B8   +W14  -B3   +W10  -B1   +W17  +B12  +W2   -B9   +B7   |  75.5  80.5 
  5  Ong,Celine                     1399      WA  7.5 | +B23  +W22  =B10  -W12  +W28  -B7   +W20  +B13  +B6   -W2   +B15  |  68.0  73.0 
  6  Koh,Shannon                    1314      WA  7.0 | +B43  +W35  -W1   +B24  +W18  +B17  +W9   -B2   -W5   +W8   -B3   |  73.0  77.0 
  7  Rafiei Darani,Daryoush         1220      WA  7.0 | +W50  -B1   +W32  +B21  +W9   +W5   -B2   -B8   +W18  +B13  -W4   |  73.0  75.0 
  8  De Vas,Yonal                   1203      WA  7.0 | +B51  -W4   +B44  +W23  +B13  -W2   +B11  +W7   -W1   -B6   +W18  |  71.5  72.5 
  9  Chinbat, Chinguun              1798      WA  7.0 | +B44  +W19  =B12  =W10  -B7   +W26  -B6   +W22  +B11  +W4   -W1   |  70.5  74.5 
 10  Deng,Eric                      1229      WA  7.0 | +B36  +W28  =W5   =B9   -B4   +W23  -W14  -B18  +W21  +B29  +W17  |  63.0  68.0 
 11  Gupta,Aarnav                   1276      WA  7.0 | +W37  -B3   +W21  +B27  -W17  +B18  -W8   +B31  -W9   +B24  +W16  |  63.0  68.0 
 12  Singh,Jayden                   1308      WA  6.5 | +W38  +B42  =W9   +B5   -W1   -B13  +B28  -W4   +W27  -B14  +B22  |  67.5  72.0 
 13  Barbare,Ishaan                 1324      WA  6.5 | +W27  +B24  -W3   +B19  -W8   +W12  =B15  -W5   +B39  -W7   +B26  |  66.0  70.5 
 14  Harris,Eamon                   1285      WA  6.5 | +B41  +W40  -B4   -W26  +B35  +W33  +B10  =W3   -B15  +W12  -B2   |  66.0  70.5 
 15  Raptis,Liam                    1255      WA  6.5 | +W34  -B21  +W40  -B18  +W42  +B20  =W13  +B16  +W14  -B1   -W5   |  64.5  69.0 
 16  Gupta,Anoushka                 1268      WA  6.0 | +B25  +W17  -B2   +W22  +B26  -W3   -B19  -W15  +B31  +W33  -B11  |  66.0  71.0 
 17  El-Fayoumi,Adam                   0      WA  6.0 | +W39  -B16  +W42  +B31  +B11  -W6   -B4   +W26  +B19  -W3   -B10  |  64.5  69.0 
 18  Chong,Seth                        0      WA  6.0 | -B26  +B30  +W35  +W15  -B6   -W11  +B33  +W10  -B7   +W19  -B8   |  63.0  68.0 
 19  Chen,Angus                     1028      WA  6.0 | +W45  -B9   +W29  -W13  +B32  +B21  +W16  -B1   -W17  -B18  +W30  |  63.0  67.0 
 20  Gruber,Paula                    937      WA  6.0 | -B3   +W37  -B23  +W30  +B29  -W15  -B5   +W36  +B25  -W22  +B28  |  60.5  65.5 
 21  Deng,Harmoniche                   0      WA  6.0 | +B33  +W15  -B11  -W7   +B22  -W19  -B29  +W40  -B10  +W43  +B31  |  59.0  63.0 
 22  Wu,Kobe                         672      WA  6.0 | +W46  -B5   +W38  -B16  -W21  +B39  +W34  -B9   +W37  +B20  -W12  |  58.5  62.5 
 23  Tang,Windson                    427      WA  6.0 | -W5   +B46  +W20  -B8   +W24  -B10  -W31  -B27  +W47  +B34  +W29  |  58.0  62.0 
 24  Li,Jiani                        876      WA  6.0 | +B48  -W13  +B41  -W6   -B23  +W43  +B25  -W29  +B28  -W11  +B33  |  56.0  59.0 
 25  An,Jeremy                         0      WA  6.0 | -W16  +B39  =W31  -B28  =W27  +B42  -W24  +B34  -W20  +B32  +W41  |  52.5  57.0 
 26  Xiao Zhou,Ning                  888      WA  5.5 | +W18  -W2   +B43  +B14  -W16  -B9   =W30  -B17  +W41  +B27  -W13  |  62.5  66.5 
 27  Chung,Avan                      331      WA  5.5 | -B13  +W48  +B33  -W11  =B25  -W28  +B40  +W23  -B12  -W26  +W39  |  56.5  59.5 
 28  Oliver,Justin                     0      WA  5.0 | +W31  -B10  =W39  +W25  -B5   +B27  -W12  =B30  -W24  +B37  -W20  |  59.5  64.0 
 29  Walker,Sebastian                487      WA  5.0 | -B4   +W51  -B19  +W52  -W20  +B47  +W21  +B24  -B3   -W10  -B23  |  58.5  59.5 
 30  Watkins,Felix                   432      WA  5.0 | -B2   -W18  +B45  -B20  +W50  +W35  =B26  =W28  -B33  +W36  -B19  |  57.0  59.0 
 31  Oliveiro,Rayden                 670      WA  5.0 | -B28  +W36  =B25  -W17  =B34  +W45  +B23  -W11  -W16  +B39  -W21  |  56.5  60.5 
 32  Dadras,Datis                    488      WA  5.0 | -W1   +B50  -B7   +W46  -W19  =B41  -W39  =B42  +B45  -W25  +B40  |  55.5  57.5 
 33  De Vas,Senudi                   689      WA  5.0 | -W21  +B34  -W27  +B38  +W47  -B14  -W18  +B46  +W30  -B16  -W24  |  55.0  59.0 
 34  Ashok,Anish                       0      WA  5.0 | -B15  -W33  +B48  =B40  =W31  +W44  -B22  -W25  +B35  -W23  +B43  |  52.0  55.0 
 35  Chung,Adam                      634      WA  5.0 | +W47  -B6   -B18  +W43  -W14  -B30  -W41  +B38  -W34  +B49  +W46  |  51.0  54.0 
 36  Bandara,Chenuthi                  0      WA  5.0 | -W10  -B31  -W47  -W45  +B52  +B48  +W42  -B20  +W44  -B30  +W49  |  45.5  46.5 
 37  Aaron Tun                         0      WA  5.0 | -B11  -B20  -W46  +W51  -B44  +W52  +B43  +W45  -B22  -W28  +B50  |  43.0  44.0 
 38  Salamastrakis,Orlando           276      WA  5.0 | -B12  +W52  -B22  -W33  -B45  -B40  +W50  -W35  +B51  +B47  +W44  |  42.0  43.0 
 39  Bocancea,Daniel                 676      WA  4.5 | -B17  -W25  =B28  +B49  +W40  -W22  +B32  +B41  -W13  -W31  -B27  |  54.0  57.0 
 40  Ashok,Akash                     527      WA  4.5 | +W49  -B14  -B15  =W34  -B39  +W38  -W27  -B21  +W48  +B42  -W32  |  51.5  54.5 
 41  Gunawardena,Jineth              100      WA  4.5 | -W14  +B49  -W24  -B42  +B46  =W32  +B35  -W39  -B26  +W45  -B25  |  51.0  54.0 
 42  Gong,Leo                        597      WA  4.5 | +B52  -W12  -B17  +W41  -B15  -W25  -B36  =W32  +B50  -W40  +B48  |  49.0  50.0 
 43  Perera,Kaviru                   286      WA  4.0 | -W6   +B47  -W26  -B35  +W49  -B24  -W37  +B48  +W46  -B21  -W34  |  50.5  53.5 
 44  Ong,Charis                      439      WA  4.0 | -W9   +B45  -W8   -B47  +W37  -B34  -W46  +B49  -B36  +W51  -B38  |  49.0  50.0 
 45  Calo,Sebastian                    0      WA  4.0 | -B19  -W44  -W30  +B36  +W38  -B31  +W47  -B37  -W32  -B41  +B52  |  48.5  49.5 
 46  Mulasikwanda,Sepo                 0      WA  4.0 | -B22  -W23  +B37  -B32  -W41  +W51  +B44  -W33  -B43  +W50  -B35  |  46.5  47.5 
 47  Sitapara,Parth                    0      WA  4.0 | -B35  -W43  +B36  +W44  -B33  -W29  -B45  +W52  -B23  -W38  +B51  |  44.0  45.0 
 48  Correia-Gnavi,Thomas              0      WA  3.0 | -W24  -B27  -W34  -B50  +B51  -W36  +B49  -W43  -B40  +W52  -W42  |  40.5  41.5 
 49  Walker,Griffin                    0      WA  3.0 | -B40  -W41  +B51  -W39  -B43  +B50  -W48  -W44  +B52  -W35  -B36  |  37.5  38.5 
 50  Bocancea,Sebastian                0      WA  2.0 | -B7   -W32  -B52  +W48  -B30  -W49  -B38  +B51  -W42  -B46  -W37  |  42.5  43.5 
 51  Butterfield,Oscar                 0     AUS  1.0 | -W8   -B29  -W49  -B37  -W48  -B46  +B52  -W50  -W38  -B44  -W47  |  42.0  43.0 
 52  Thornton,Felix                    0      WA  1.0 | -W42  -B38  +W50  -B29  -W36  -B37  -W51  -B47  -W49  -B48  -W45  |  40.5  41.5 
 53  Borude,Pranav              (W) 1165      WA  0.0 |  --    --    --    --    --    --    --    --    --    --    --   |  37.5  38.5 
 54  Chan,King yat Bill         (W)    0     AUS  0.0 |  --    --    --    --    --    --    --    --    --    --    --   |  37.5  38.5 



Special thanks to the following volunteers who all helped to make this an excellent well organised tournament:

sRichard Chen, arbiter for the Under 10s and Under 12s Rising star tournaments and the Blitz tournament.

sJosh Davoll, arbiter for the Under 14s.

sSaminda De Vas, arbiter for the Under 14s.

sSmily Goyal, arbiter for the Under 18s/under16s and the Blitz tournament.

sPaul Harris, for his work on date entry, pairings and providing a very colourful display to the contestants. Paul recorded the top two games on the DGT boards.

sUmaamaheswari (Uma) Muthuswamy, Database and general organisation.

sKevin Ong, for running the chess quiz prior to the trophy presentations.

sJohn Pimenov, arbiter for the Under 10s and Under 12s tournaments as well as recording the top two games on the electronic DGT boards.

sTseyen-Oidov (Tsedo) Purevtseren, Database and general organisation.

sGlenda Raptis, general organiser, database and registration.

sFaith Tee, who was the main driving force behind this successful Junior Championship event and enlisted two sponsors for the tournament.

sRosa Tu, T shirts and general organisation.

sStacey Walker, general organiser, database and registration.

sJennifer Wang, T shirts and general organisation.

Thank you to the following sponsors:

sThe Mathematical Association of WA: President John West presented trophies at this tournament.

sThe Faith Community Church, Willetton: Pastor Chandra presented trophies at this tournament.

sDennis Holland, Total Chess: who provided tournament vouchers to the winners of the Rising Stars tournaments.

sMost important Corpus Christi College for providing the second year in a row, the Sadler centre such an excellent venue for our State Junior Championships.

Alan Wolstencroft - Chief Arbiter (14th July 2022)



2022 State Junior Championships Photo Gallery

2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors 2022 State Juniors

2022 State Juniors 2022 State Juniors 2022 State Juniors