The Gufeld Cup


GM Eduard Gufeld
GM Eduard Gufeld
(Click on image for info about Eduard Gufelds visit to WA)


History of the Gufeld Cup.
(Presented by GM J. Eduard Gufeld)

 


Russian Grand Master J. Eduard Gufeld visited Perth in 1986. He stayed with Willetton Sports Club Chess Secretary, Vince Soto-Olivo, father of Gina Soto-Olivo who went on to become W.A. Junior Champion and then Australian Girls Champion.

After a simultaneous exhibition at the Willetton Sports Club, Eduard's offer to provide a perpetual trophy to the club was gratefully accepted. This was to be the Gufeld Cup, played over three days of Easter in a seven round open tournament.

After disbandment of the Willetton Club the trophy was competed for as a W.A. Grand Prix event over the Easter weekend at the Perth Chess Centre.







2018 Gufeld Cup


The 2018 Gufeld Cup was held on the weekend of 8th and 9th September.

The field of 14 participants was relatively small, but also relatively strong.

Congratulations to the winner, Tim Hare (5.0/6). Second was Andrew Hardegen (4.5/6). WFM Kathryn Hardegen and David Ellis finished equal 3rd (4.0/6).

Rating prizes (Under 1770 ACF) were won by Alan Wolstencroft (1st: 3.5/6) and David Barry (2nd: 3.0/6).

Thanks go to David Ellis for organising the event and performing the role of chief arbiter capably whilst playing. Thanks also go to Alan Wolstencroft for providing CAWA tea and coffee, and to Southern Suburbs Chess Club for hosting the event.

Report provided by Andrew Hardegen.



Final Standings


 Pos  Pts  ID   T   NAME                      | Rtg  PRtg Fed 
 -------------------------------------------------------------
   1  5.0   2       Hare,Tim                  | 2069 2109  WA 
   2  4.5   1       Hardegen,Andrew           | 2138 2089  WA 
   3  4.0   4  WFM  Hardegen,Kathryn          | 1937 2049  WA 
   4  4.0   3       Ellis,David               | 2040 1887  WA 
   5  3.5   6       Geronimo,Brent            | 1892 1848  WA 
   6  3.5   9       Wolstencroft,Alan         | 1764 1658  WA 
   7  3.0   5       Dagza,Ben                 | 1923 1789  WA 
   8  3.0   7       Tomic,Nedeljko            | 1789 1836  WA 
   9  3.0  11       Barry,David               | 1609 1682  WA 
  10  2.5   8       McAteer,Ian               | 1764 1738  WA 
  11  2.0  12       Donaldson,Gary            | 1498 1643  WA 
  12  2.0  14       Geronimo,Harry            | 1153 1370  WA 
  13  1.5  10       Simonds,Marcus            | 1690 1515  WA 
  14  0.5  13       Hamblin,Ben           (W) | 1200 1248  WA 


Cross Table


 Pos NAME                 Rtg    T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6   
---------------------------------------------------------------------------------
  1  Hare,Tim             2069       WA  5.0 | +W6   -B8   +B5   +W11  +W2   +B3  
  2  Hardegen,Andrew      2138       WA  4.5 | +B10  +W7   +B8   =W3   -B1   +B5  
  3  Hardegen,Kathryn     1937  WFM  WA  4.0 | =W9   +B10  +W4   =B2   +W7   -W1  
  4  Ellis,David          2040       WA  4.0 | +B13  =W5   -B3   =W10  +B11  +W8  
  5  Geronimo,Brent       1892       WA  3.5 | +W14  =B4   -W1   +B13  +B9   -W2  
  6  Wolstencroft,Alan    1764       WA  3.5 | -B1   =W12  -B11  +W14  +B10  +W7  
  7  Dagza,Ben            1923       WA  3.0 | +B11  -B2   +W9   +W8   -B3   -B6  
  8  Tomic,Nedeljko       1789       WA  3.0 | +B12  +W1   -W2   -B7   +W13  -B4  
  9  Barry,David          1609       WA  3.0 | =B3   =W13  -B7   +B12  -W5   +W11 
 10  McAteer,Ian          1764       WA  2.5 | -W2   -W3   +B14  =B4   -W6   +B13 
 11  Donaldson,Gary       1498       WA  2.0 | -W7   +B14  +W6   -B1   -W4   -B9  
 12  Geronimo,Harry       1153       WA  2.0 | -W8   =B6   -B13  -W9   =B14  +BYE 
 13  Simonds,Marcus       1690       WA  1.5 | -W4   =B9   +W12  -W5   -B8   -W10 
 14  Hamblin,Ben      (W) 1200       WA  0.5 | -B5   -W11  -W10  -B6   =W12   --  


 

Previous Gufeld Cup Winners

1986 J. Simpson 1997 M. Partis 2008 Y. Choong
1987 J. Simpson 1998 T. Farber 2009 D. Ellis & E. Seah
1988 D. Ellis 1999 M. Wilkins & S. Dibdin 2010 S. Kurniawan
1989 D. Ellis 2000 M. Wilkins & T. Farber 2011 Y. Choong & T. Hare
1990 H. Barber 2001 T. Farber 2012 T. Donaldson
1991 H. Barber 2002 A. Haasse 2013 Y. Choong
1992 No Event 2003 M.Partis, T.Hare, D. Ellis & R. Maris 2014 I. Ferozkohi
1993 H. Saroinsong 2004 T. Hare 2015 T. Boyd
1994 J. Field 2005 H. Barber 2016 P. Gong
1995 J. Field 2006 D. Ellis & M. Horstmann 2017 G. Dunlop, A. Hardegen & I. Yap
1996 M. Wilkins 2007 L. Vilaseca 2015 T. Hare