CAWA School Chess League


| 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |


2016 CAWA School Chess League Primary - Zone 1

  School 1 2 3 4 Score Place
1   Scotch College (SC) 0 0 2 0 0 0 2 4th
2   Queen of Apostles School (QA) 2 2 0 2 0 0 6 2nd
3   Coogee Primary School (CP) 0 2 2 0 0 0 4 3rd
4   Regent Primary School (RP) 2 2 2 2 2 2 12 1st

Round 1 29 Feb to 13 Mar SC vs QA (0-2) CP vs RP (0-2)
Round 2 14 Mar to 27 Mar CP vs SC (0-2) RP vs QA (2-0)
Round 3 28 Mar to 7 Apr SC vs RP (0-2) QA vs CP (0-2)
Round 4 2 May to 15 May QA vs SC (2-0) RP vs CP (2-0)
Round 5 16 May to 29 May SC vs CP (0-2) QA vs RP (0-2)
Round 6 30 May to 12 Jun RP vs SC (2-0) CP vs QA (0-2)

Note: For each pairing, the Home team is the first team listed.


Regent Primary School & Queen of Apostles School have qualified for the finals.




2016 CAWA School Chess League Primary - Zone 2

  School 1 2 3 4 Score Place
1   Boyare Primary School (BP) 1 0 1 0 0 0 2 4th
2   Deanmore Primary School (DP) 1 2 0 0 0 2 5 3rd
3   Mount Lawley Primary School (MLP) 1 2 2 2 1 2 10 1st
4   Kyilla Primary School (KP) 2 2 2 0 1 0 7 2nd

Round 1 29 Feb to 13 Mar BP vs DP (1-1) MLP vs KP (1-1)
Round 2 14 Mar to 27 Mar MLP vs BP (1-1) KP vs DP (2-0)
Round 3 28 Mar to 7 Apr BP vs KP (0-2) DP vs MLP (0-2)
Round 4 2 May to 15 May DP vs BP (2-0) KP vs MLP (0-2)
Round 5 16 May to 29 May BP vs MLP (0-2) DP vs KP (2-0)
Round 6 30 May to 12 Jun KP vs BP (2-0) MLP vs DP (2-0)

Note: For each pairing, the Home team is the first team listed.


Mount Lawley Primary School & Kyalla Primary School have qualified for the finals.




2016 CAWA School Chess League Secondary - Zone 1 - Premier Division

  School 1 2 Score Place
1   Irene McCormack Catholic College (IM) 2 2 4 1st
2   Ocean Reef Senior High School (OR) 0 0 0 2nd

Round 1 29 Feb to 13 Mar IM vs OR (2-0)
Round 2 2 May to 15 May OR vs IM (0-2)

Note: For each pairing, the Home team is the first team listed.


Irene McCormack Catholic College qualified but declined to contest the finals.




2016 CAWA School Chess League Secondary - Zone 2 - Premier Division

  School 1 2 3 Score Place
1   Wesley College (WC) 2 2 2 2 8 1st
2   Chisholm College (CC) 0 0 1 0 1 3rd
3   Scotch College (SC) 0 0 1 2 3 2nd

Round 1 29 Feb to 13 Mar CC vs SC (1-1) Bye - WC
Round 2 14 Mar to 27 Mar WC vs CC (2-0) Bye - SC
Round 3 28 Mar to 7 Apr SC vs WC (0-2) Bye - CC
Round 4 2 May to 15 May SC vs CC (2-0) Bye - WC
Round 5 16 May to 29 May CC vs WC (0-2) Bye - SC
Round 6 30 May to 12 Jun WC vs SC (2-0) Bye - CC

Note: For each pairing, the Home team is the first team listed.


Wesley College & Scotch College qualified for the finals.




2016 CAWA School Chess League Secondary - Zone 3 - Premier Division

  School 1 2 3 4 Score Score
1   Lynwood Senior High School (LW) 0 0 0 0 0 2 2 4th
2   All Saints' College (AS) 2 2 2 2 2 2 12 1st
3   St Norbert College (SN) 2 2 0 0 0 2 6 2nd
4   Aquinas College (AC) 2 0 0 0 2 0 4 3rd

Round 1 29 Feb to 13 Mar LW vs AS (0-2) SN vs AC (0-2)
Round 2 14 Mar to 27 Mar SN vs LW (2-0) AC vs AS (0-2)
Round 3 28 Mar to 7 Apr AS vs SN (2-0) AC vs LW (2-0)
Round 4 2 May to 15 May AS vs LW (2-0) AC vs SN (0-2)
Round 5 16 May to 29 May LW vs SN (0-2) AS vs AC (2-0)
Round 6 30 May to 12 Jun SN vs AS (0-2) LW vs AC (2-0)

Note: For each pairing, the Home team is the first team listed.


All Saints' College & St Norbert College qualified for the finals.




2016 CAWA School Chess League Secondary - Zone 2 - B Division

  School 1 2 Score Place
1   Chisholm College (CC) 1 0 1 2nd
2   Scotch College (SC) 1 2 3 1st

Round 1 29 Feb to 13 Mar CC vs SC (1-1)
Round 2 2 May to 15 May SC vs CC (2-0)

Note: For each pairing, the Home team is the first team listed.




2016 CAWA School Chess League Secondary - Zone 2 - C Division

  School 1 2 3 Score Place
1   Ursula Frayne Catholic College (UF) 2 2 2 2 8 1st
2   Chisholm College (CC) 0 0 2 0 2 =2nd
3   Scotch College (SC) 0 0 0 2 2 =2nd

Round 1 29 Feb to 13 Mar CC vs SC (2-0) Bye - UF
Round 2 14 Mar to 27 Mar SC vs UF (0-2) Bye - CC
Round 3 28 Mar to 7 Apr UF vs CC (2-0) Bye - SC
Round 4 2 May to 15 May SC vs CC (2-0) Bye - UF
Round 5 16 May to 29 May UF vs SC (2-0) Bye - CC
Round 6 30 May to 12 Jun CC vs UF (0-2) Bye - SC

Note: For each pairing, the Home team is the first team listed.




2016 CAWA School Chess League Primary - Final

  School 1 2 3 4 Score Place
1   Regent College (RC) 0 2 2 2 2 2 10 1st
2   Mount Lawley Primary School (MLP)) 0 2 2 2 2 0 8 2nd
3   Queen of Apostles School (QA) 0 0 0 0 0 0 0 4th
4   Kyilla Primary School (KP) 0 0 2 0 2 2 6 3rd


2016 CAWA School Chess League Secondary - Final

  School 1 2 3 4 Score Place
1   Wesley College (WC) 2 2 2 1 2* 1 10 1st
2   All Saints' College (AS)) 0 0 0 2 2 2* 6 3rd
3   Scotch College (SC) 1 0 0 2 2 2* 7 2nd
4   St Norbert College (SN) 1 0* 0* 0 0* 0 1 4th

* St Norbert College forfeited in Rounds 4, 5 and 6.




The 2016 School Chess League (SCL) finals were played on Saturday 30th July and Sunday 31st July. This finals weekend was the culmination of four months of fiercely contested zonal matches between 8 primary and 14 secondary school teams consisting of four students each, with the top 2 finishing schools from each zone's Premier Division winning the right to contest the finals. 4 schools qualified in each of the Primary and Secondary leagues, and so both finals were run as a double round robin.

The winners in each final would be awarded the titles of Primary and Secondary SCL Champions and qualify to represent WA at the 2016 Australian Schools' Teams Championships.

In the Primary league finals, Kyilla Primary School, Mount Lawley Primary School, Queen of Apostles School and Regent College qualified. After day one, Mount Lawley Primary School seemed to be firmly in control, having scored wins over each of the other three schools. However, a loss in Round 5 to Kyilla Primary School set up a crucial final round encounter with Regent College, who had won all of their other matches and were tied with Mount Lawley Primary School on match points. Regent College then scored a decisive 3-1 win to claim 1st place with 10/12 match points, with Mount Lawley Primary School finishing in 2nd place with 8/12.

The Secondary league finals were contested by All Saints' College, Scotch College, St Norbert College and Wesley College. Unfortunately, due to some miscommunication, St Norbert's team were informed at the last minute about the finals and could only play with a full team for two rounds. However, they put in a valiant effort in holding Wesley College to a 2-2 draw, with Wesley College comfortably winning their other two matches on Saturday. On Sunday, Scotch College staged a late comeback, beating All Saints' College and holding Wesley College to a draw. This meant that All Saints' College needed a final round win over Wesley College to force a playoff for first, but Wesley College finished strongly with a 4-0 win to wrap up 1st place with 10/12, and Scotch College took 2nd place with 7/12.

As league coordinators, we would like to thank all of the school teams and team captains for supporting this interschool competition, and we hope to bring you an even bigger and better event in 2017.


Report by: Yita Choong and Evan Yeung.



List of Prize Winners

Primary

1st Place
2nd Place

Northern Suburbs Premier Division
Southern Suburbs Premier Division


Regent College
Mount Lawley Primary School

Mount Lawley Primary School
Regent College

Individual Awards:
Isaac Ho (Regent College), Kenneth Mai (Regent College)


Secondary

1st Place
2nd Place

Northern Suburbs Premier Division
Central Suburbs Premier Division
Central Suburbs B Division
Central Suburbs C Division
Southern Suburbs Premier Division


Wesley College
Scotch College

Irene McCormack Catholic College
Wesley College
Scotch College
Ursula Frayne Catholic College
All Saints' College

Individual Awards:
Jack Adams (Scotch College), Matthew Ashworth (Wesley College), Patrick Gong (Chisholm College), Juan Marcelo (Irene McCormack Catholic College), Thomas Morgan (All Saints' College), Daniel Wiese (Scotch College), Rahal Wijesuriya (All Saints' College)